ATRAKCJE W OKOLICY

Baner_atrakcje
Zabytkowy rynek w Sławkowie
Karczma Austeria
Zamek Biskupów Krakowskich

Plac o średniowiecznym układzie architektonicznym, którego główną wizytówką jest piękna, drewniana studnia będąca rekonstrukcją pierwotnej jej wersji zniszczonej podczas II wojny światowej. Na rynku warto zwrócić również uwagę na miejski ratusz, kapliczkę św. Floriana i charakterystyczne domy podcieniowe.

Wzniesiona najprawdopodobniej w roku 1781 drewniana konstrukcja stanowi jeden  z najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce. Zbudowana na planie litery T staropolska karczma, służyła niegdyś jako zajazd dla strudzonych podróżnych. W chwili obecnej obiekt można obejrzeć wyłącznie od zewnątrz. 

Pochodzące z drugiej połowy XIII wieku ruiny to jedno z najstarszych murowanych założeń obronnych na południu kraju o czym świadczą zachowane do dziś fosa i wał ziemny. O zamku mówi się, że ciąży nad nim klątwa… Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej można zajrzeć tutaj, ale nie wierzcie w to za bardzo 😉

Adres: Sławków, ul. Rynek

możliwości zwiedzania:

Adres: Sławków, ul. Rynek

możliwości zwiedzania:

Adres: Sławków, ul. Browarna

możliwości zwiedzania:

Cmentarz żydowski
Staropolski Dworek w Krzykawce

Popularne wśród sławkowian i przyjezdnych “kładki” służące rodzinnej rekreacji i wypoczynkowi zapraszają do wypoczynku na łonie natury. Ścieżki przyrodnicze, plac zabaw i punkty edukacyjne ulokowane pod lasem po obu stronach rzeki Biała Przemsza to miejsce idealne na piknik, wycieczkę pieszą i/lub rowerową w pięknych okolicznościach przyrody. Do kładek doprowadza ścieżka rowerowa, dzięki której można objechać dużą część Sławkowa. 

Kirkut założony w roku 1907 to magiczne miejsce na mapie Sławkowa. Pod charakterystycznymi pomnikami ocienionymi przez potężne akacje spoczywa ponad dwustu Żydów. Ostatni pochówek odbył się tu w roku 1971. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1904 roku co świadczy, że pochówki odbywały się w tym miejscu jeszcze przed wykupieniem gruntów na ten cel. Obok cmentarza zobaczyć można dawny dom przedpogrzebowy. 

Na jednej z belek odsłoniętych w szlacheckim dworku w Krzykawce widnieje data 1724, co mówi o wieku tego obiektu. Przepiękna bryła otoczona starodrzewem stanowi architektoniczną perełkę okolic Sławkowa. Dworek nakryty jest tzw. dachem krakowskim- bardzo popularnym w tej części Małopolski. Doskonale utrzymany obiekt zainteresuje wszystkich, którzy cenią staropolską zabudowę. Na tyłach dworkowego placu znajduje się drewniany plac zabaw dla dzieci.    

Adres: Sławków, ul. Młyńska 14

możliwości zwiedzania:

Adres: Sławków, ul. Nullo

możliwości zwiedzania:

Adres: Bolesław, ul. Główna 55

możliwości zwiedzania:

Tajemniczy tunel
Kapliczka św. Rozalii
Park miejski

Długi na 170 metrów, ciemny i zimny tunel to miejsce na emocjonujący spacer dla każdego kto lubi wyzwania. Przejście go bez użycia źródła światła to nie lada wyczyn gdyż jedyne co w nim widać to odległe światełko, które powoli zacznie się zbliżać jeśli zdecydujemy się go przemierzyć. Tunel można przejechać również rowerem. Po drugiej stronie znajduje się ścieżka, która po około 20 minutach marszu doprowadzi do punktu widokowego na Sławków nazywanego Wzgórzem Motolotniarzy.   

Niemal 500- letnia kapliczka została wybudowana w roku 1536. Poświęcona została świętej Kościoła Katolickiego- Rozalii, której kult rozpoczął się na Sycylii. Uznaje się bowiem, że dzięki jej wstawiennictwu, ustała tam zaraza dziesiątkująca mieszkańców Palermo. Sławkowianie wznieśli kapliczkę Św. Rozalii prosząc o pomoc podczas klęski nieurodzaju i epidemii, które również (z jej pomocą- jak się przyjmuje) zażegnano. Jej atrybuty to czaszka, wieniec z róż i grota (w której jako pustelnica mieszkała).   

Sławkowski park miejski znajduje się poniżej rynku-  naprzeciwko ruin Zamku Biskupów Krakowskich. Niewielki, ale pięknie utrzymany, zielony teren z ławeczkami, małym placem zabaw i siłownią na powietrzu zaprasza do spacerów i wypoczynku.

Od wschodniej strony parku zobaczyć można budynek miejscowej szkoły podstawowej, która od ponad sześćdziesięciu lat edukuje dzieci ze Sławkowa i okolic. 

Adres: Sławków, ul. Chwaliboskie

możliwości zwiedzania:

Adres: Sławków, ul. Wrocławska 11

możliwości zwiedzania:

Adres: Sławków, ul. Młyńska 

możliwości zwiedzania:

realizacja: dhalia.pl