Jak pomóc sowom i sobie zimą w 3 krokach?

Obecne warunki pogodowe kiedy nocami temperatura spada nawet do -15 stopni to trudna pora dla wszystkich zwierzaków, które żyją w naszym środowisku. Zdobywanie pożywienia, skuteczna ochrona przed licznymi wrogami oraz gody i wychowanie potomstwa to trzy główne czynniki, które składają się na przetrwanie każdego gatunku.

To dlatego właśnie do ciepłego domostwa w chłodne i mroźne dni cisną się każdą szczeliną myszy szukając ciepła i schronienia. Dlatego niemal 80% młodych (kilkumiesięcznych) sów nie przeżywa okresu zimowego gdyż nie potrafią na tyle skutecznie polować. Dlatego też w pobliżu zabudowań pojawiają się ślady saren, dzików i innej zwierzyny, która coraz odważniej szuka pożywienia. Co może zrobić sowa kiedy zima nie daje za wygraną a wszystkie wymienione potrzeby konieczne są do spełniania każdego dnia, bez względu na to czy jest ciepło czy zimno, czy warunki sprzyjają czy też nie? Może ona wesprzeć się pomocą… człowieka!

Jeśli chcesz zrobić coś dla sów zimą to możesz z powodzeniem zastosować trzy poniższe propozycje pomocy jaką chętnie te fascynujące ptaki od ciebie przyjmą.

1. Zbuduj dla sowy budkę lęgową. 

Puszczyk zwyczajny- taki jak nasz sowiarniany Jimmy- to znana i popularna w naszych rejonach sowa. Jej gody zaczynają się właśnie teraz- łatwo to zapamiętasz jeśli połączysz ten termin ze zbliżającymi się Walentynkami. Puszczyk i jego partnerka bardzo chętnie zajmą przygotowaną dla nich budkę lęgową jeśli tylko zostanie ona przymocowana w sposób trwały i sztywny, jeśli będzie wisiała co najmniej osiem do dziesięciu metrów nad ziemią a jej wejście skierowane będzie na wschód. Pamiętaj: ptaki nie będą się dobrze czuć w budce, w której słońce nagrzewa wejście dlatego staraj się unikać takiego montażu budki, w którym otwór skierowany byłby na południe. Znajdź spokojne i zaciszne miejsce oddalone od zgiełku ulicy. Montując budkę upewnij się, że jest ona tak zamocowana, że podczas opadów deszcz nie będzie zalewał budki a zalegający na daszku śnieg nie spowoduje swym ciężarem jej odpadnięcia. Budkę możesz skontruować samemu lub kupić przez Internet. Dla puszczyka zwyczajnego szukamy budki lęgowej typu “E”. 

2. Skonstruuj czatownię dla sowy.

Czatownia to prosta konstrukcja wykonana z dwóch żerdzi. Przyjmuje ona kształt litery T. Jej wysokość w najwyższym punkcie powinna osiągać około trzech metrów. Jest to stanowisko dla sowy, która siedząc na konstrukcji może obserwować teren i spadać znienacka na ofiarę. Pamiętaj, że wokół czatowni powinno być w miarę możliwości odśnieżone. W związku z tym jednakże, że w artykule miała być mowa o udzieleniu pomocy również sobie to przeczytaj koniecznie propozycję nr 3!

3. Syp ziarno pod czatownią. 

“Przecież sowa nie jada ziarna!” pomyślisz sobie od razu. Owszem: sowy ziarna nie tkną, ale myszy tak! Te same myszy, o których wspominaliśmy na początku artykułu… Jeśli zastosujesz nasze porady to gwarantujemy, że jeszcze tej zimy pomożesz i sobie i sowom. Puszczyki zaś odwdzięczą się niejednokrotnie wspaniałym pohukiwaniem słyszalnym o zmroku. 

Gotowi do działania? Budowa i montaż opisanych konstrukcji może być wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu z bliskimi. Kiedy sowy sprowadzą się do Waszego ogrodu nie omieszkajcie dać nam znać o tym!